Syntyperäinen tamperelainen Justus Kilpinen on 32-vuotias koripalloilija, joka on pelannut kotimaassa koko uransa. Hän on valmistunut rakennustekniikan insinööriksi Tampereen ammattikorkeakoulusta vuonna 2017. Opinnot valmistelivat häntä nykyiseen arkeen energia-alan yrityksen omistajana.
Justus on pelannut suurimman osan urastaan kasvattajaseura Tampereen Pyrinnössä, mutta myös päässyt testaamaan siipiään Korisliigassa Lapualla, Uudessakaupungissa, Loimaalla ja kauden 2025-2026 hän aloittaa Helsinki Seagullsissa.
Ensimmäiset askeleet koripallokentillä
Justus aloitti koripallon kaksivuotiaana vanhempiensa perustamassa pallokoulussa Tampereella. Vaikka tuolloin koripallo ei ollut vielä hänen oma valintansa, hän on pysynyt lajin parissa siitä lähtien. Justus on kokeillut myös jalkapalloa, salibandya, yleisurheilua ja suunnistusta, mutta koripallo on aina tullut ensimmäisenä. Parhaat kaverit ja joukkueen menestys ovat motivoineet häntä pysymään koripallon parissa.
”Juniorivuosina voitin useita SM-mitaleja, mutta aikuisiällä en ole viime vuosina päässyt nauttimaan mitaleista. Olen pelannut korista ammatikseni yhdeksän vuotta.”


Opiskelun ja urheilun yhdistäminen mahdollisti itsenäistymisen
Justus kertoo, että urheiluakatemia mahdollisti opintojen suorittamisen ajallaan. Vaikka opiskelijabileet jäivät väliin, hän koki, että urheilu tarjosi hyvää vastapainoa opiskelulle. Jos peli meni huonosti, kouluhommat tarjosivat muuta ajateltavaa ja päinvastoin.
”Urheiluakatemia tarjosi joustoja, kuten mahdollisuuden käyttää koulun liikuntatiloja ja joustoa läsnäolovaatimuksissa. Päätin suorittaa neljän vuoden koulutuksen viidessä vuodessa, mutta lopulta valmistuin ajallaan, mikä mahdollisti silloin siirtymisen Uudenkaupungin Korihaihin pelaamaan.”
”Opintotuki ja asumistuki mahdollistivat itsenäisen asumisen ja opiskelun yhdistämisen urheiluun. Kesätyöt auttoivat kerryttämään kassaa talvea ja kautta varten. Jos olisin vain pelannut, olisin syönyt äidin ruokia ja asunut kotona. Opiskelu mahdollisti sen, että pystyin asumaan omillani”, Justus toteaa.
Yrittäjyys ja koripallo tukevat toisiaan
”Koronan keskeyttämällä kaudella 2020–2021 perustin oman yrityksen nimeltään Energiakilpi, joka tekee energiatodistuksia erilaisille rakennuksille. Olen ollut nyt yrittäjä pelaamisen ohella viisi vuotta.”
Oman yrityksen perustaminen oli Justukselle luonnollinen valinta, sillä hän ei osaa olla paikallaan vaan tarvitsee projekteja. Koronapandemian aikana hän käytti ajan hyödyksi ja perusti Energiakilpi-yrityksen. Hän kokee, että yrittäjyys on ollut riskitöntä, koska hänellä on pelaamisesta saatu toimeentulo.
Koripalloilija vaihtaa monesti urallaan joukkuetta ja samalla asuinpaikkakuntaa.
”Paikkakunnan vaihtaminen on ollut hyödyllistä myös yrityksen kannalta. Pienemmillä paikkakunnilla, kuten Lapualla, minut tunnetaan koripalloilijana, mikä auttaa luomaan luottamusta ja kontakteja. Olen pystynyt rakentamaan bisnestä ja luomaan kontakteja eri paikkakunnilla, mikä on ollut suuri etu. Urheilutausta auttaa erottumaan massasta ja luomaan positiivisen mielikuvan.”
Urheilun tuomat taidot työelämässä
Justus kokee, että urheilun tuomat taidot, kuten kunnianhimo, tavoitteellisuus, paineensietokyky ja sosiaaliset taidot, ovat suuria etuja työelämässä. Justus huomauttaa, että urheilijat ovat arvostettuja työelämässä heidän tunnollisuutensa ja tavoitteellisuutensa vuoksi.
”Urheilun tuomat taidot, kuten paineensietokyky ja virheiden käsittely, ovat todella hyödyllisiä työelämässä. Urheilussa oppii toimimaan erilaisten ihmisten kanssa ja sietämään pettymyksiä. Nämä taidot auttavat myös työelämässä ja itselläni yrittäjyydessä.”
Tulevaisuuden suunnitelmat
Justus on oppinut, ettei voi suunnitella elämäänsä montaa vuotta eteenpäin, koska ei tiedä, missä asuu tai pelaa syksyllä. Hän haaveilee perheen perustamisesta ja on kiitollinen, että on saanut pelata pitkään ja löytänyt yrittäjyyden.
”Vaikka lopettaminen on joskus käynyt mielessä, nautin vielä pelaamisesta ja tiedostan, että on monia, jotka haluaisivat olla asemassani. Olen kiitollinen siitä, että olen saanut tehdä koripalloa työkseni”, Justus päättää.


Tsemppiä kauteen Justus!
Kansikuva: Ville Vuorinen
Kaipaatko tukea kaksoisuralla? Laita viestiä urheiluakatemian kaksoisura-asiantuntijoille: Yhteystiedot