Valmennus

Urheilijoiden lajivalmennuksesta Tampereen Urheiluakatemiassa vastaavat yhteistyössä  paikalliset seurat ja valtakunnalliset lajiliitot sekä urheiluoppilaitokset Sammon keskuslukio ja Tampereen seudun ammattiopisto Tredu. Perusasteella lajiharjoittelu aamuisin on mahdollistettu kolmessa urheiluyläkoulukokeilussa mukana olevassa koulussa: Sammossa, Tesomalla ja Hatanpäällä.

Lajirajat ylittävistä tukiharjoitteluryhmistä vastaa Varalan valmennuskeskus.

Group Poeple
Akatemiavalmentajat ja Varalan valmennuskeskuksen väkeä syksyllä 2019

Akatemian lajivalmentajat 2. asteen oppilaitoksissa ja perusasteella lukuvuonna 2021-2022

Jalkapallo:
Anssi Ylinen (anssi.ylinen@ilves.fi), Joni Lehtonen (joni.lehtonen@ilves.fi) ja Joonas Laurikainen (joonas.laurikainen@ilves.fi)


Judo:
Tapio Mäntymäki (tapio.mantymaki@gmail.com)


Jääkiekko:
Ilves: Sami Hirvonen (sami.hirvonen@ilves.fi) ja JP Aho
Tappara: Jussi Taipale (jussi.taipale@tappara.fi) ja Niklas Siren (niklas.siren@tappara.fi)


Koripallo:
Antti Nikkilä (antti.nikkila@pyrinto.fi) ja Artem Khvorost (artem.khvorost@pyrinto.fi)


Lentopallo:
Pojat: Heikki Kosonen (heikki.kosonen@tampere.fi)
Tytöt: Jyri Niemi (jyriniemi_92@hotmail.com)


Nyrkkeily:
Askar Sarsenbayev (asarsenbajev@gmail.com)


Pesäpallo:
Mira Kolehmainen (mira.kolehmainen@pesis.fi)


Salibandy:

Classic: Mikko Hernetkoski (mikko.hernetkoski@scclassic.com)
Koovee: Kristian Kajander (kristian.kajander@koovee.fi)


Suunnistus:
Aleksi Niemi (aleksi_niemi@hotmail.com) ja Antti Harju


Pyöräsuunnistus:
Mika Häkkinen (mika.hakkinen@pihkafit.fi)


Taitoluistelu:
Susanna Haarala (susanna.haarala@tappara.fi)


Tennis:
Katriina Saarinen (kassu28@gmail.com) ja Pekka Kainulainen


Uinti:
Jaakko Rautalin (jaakko.rautalin@uita.fi) ja Mika Kekäläinen


Voimistelu
Tampereen Voimistelijat:
Akrobatiavoimistelu: Lotta Nuppola (lotta.nuppola@tampereenvoimistelijat.fi)
Teamgym: Laura Laakso (laura.laakso@tampereenvoimistelijat.fi)
Telinevoimistelu (naiset): Igor Cherepov (igorcherepov@gmail.com)
Trampoliini: Annika Savola (annika.savola@gmail.com)

Tampereen Sisu:
Telinevoimistelu (miehet): Riku Koivunen (r.koivunen76@gmail.com)
Telinevoimistelu (naiset): Janina Soimaniemi
Rytminen- ja joukkuevoimistelu: Titta Heikkilä (tittaheikkila@gmail.com) Kilpa-aerobic: Maaret Koskinen

Yleisurheilu:
Anssi Mäkinen (anssi@anselmus.net) ja Jari Kataja (jari.kataja@pyrinto.fi)