Valmennus

Urheilijoiden lajivalmennuksesta Tampereen Urheiluakatemiassa vastaavat yhteistyössä  paikalliset seurat ja valtakunnalliset lajiliitot sekä urheiluoppilaitokset Sammon keskuslukio ja Tampereen seudun ammattiopisto Tredu. Perusasteella lajiharjoittelu aamuisin on mahdollistettu kolmessa urheiluyläkoulukokeilussa mukana olevassa koulussa: Sammossa, Tesomalla ja Hatanpäällä.

Lajirajat ylittävistä tukiharjoitteluryhmistä vastaa Varalan valmennuskeskus.

Group Poeple
Akatemiavalmentajat ja Varalan valmennuskeskuksen väkeä syksyllä 2019

Akatemian lajivalmentajat 2. asteen oppilaitoksissa lukuvuonna 2022-2023 (alla perusasteen valmentajat)

Jalkapallo:
Pojat: Joonas Laurikainen (joonas.laurikainen@ilves.fi) ja Mika Lahtinen (mika.lahtinen@ilves.fi)
Tytöt: Anssi Ylinen (anssi.ylinen@ilves.fi), Biran Jeng (biran.jeng@ilves.fi) ja Mikko Ojaniemi (mikko.ojaniemi@ilves.fi)


Judo:
Alvaro Riveros Gorriti (alvaroriverosg@gmail.com)


Jääkiekko:
Ilves: Mika Marttila (mika.marttila@ilves.com)
Tappara: Teemu Vikstedt (teemu.vikstedt@tappara.fi)


Koripallo:
Santeri Liljeberg (santeri.liljeberg@hotmail.com)


Lentopallo:
Pojat: Heikki Kosonen (heikki.kosonen@tampere.fi)
Tytöt: Tuomas Alatalo (tuomas.alatalo@lempovolley.fi)


Nyrkkeily:
Askar Sarsenbayev (asarsenbajev@gmail.com)


Pesäpallo:
Antti Vihtkari (antti.vihtkari@gmail.com)


Salibandy:

Classic: Mikko Hernetkoski (mikko.hernetkoski@scclassic.com)
Koovee: Kristian Kajander (kristian.kajander@koovee.fi)


Suunnistus:
Aleksi Niemi (aleksi_niemi@hotmail.com) ja Antti Harju


Pyöräsuunnistus:
Mika Häkkinen (mika.hakkinen@pihkafit.fi)


Taitoluistelu:
Susanna Haarala (susanna.haarala@tappara.fi)


Tennis:
Mikko Järvenpää (mikkoj55@gmail.com)


Uinti:
Jaakko Rautalin (jaakko.rautalin@uita.fi)


Voimistelu
Tampereen Voimistelijat:
Akrobatia Sanni Suominen (sanni.suominen@tampereenvoimistelijat.fi)
Teamgym Maria Suihkola (maria.suihkola@tampereenvoimistelijat.fi)
Trampoliini Henna Nurmi (henna.nurmi@tampereenvoimistelijat.fi)

Telinevoimistelu
(naiset) Riitta Taipale (riitta.taipale@tampereenvoimistelijat.fi)
(miehet) Janne Simola (janne.simola@tampereenvoimistelijat.fi)

Tampereen Sisu:
Telinevoimistelu (miehet): Riku Koivunen (r.koivunen76@gmail.com)
Telinevoimistelu (naiset): Janina Soimaniemi
Rytminen- ja joukkuevoimistelu: Titta Heikkilä (tittaheikkila@gmail.com) Kilpa-aerobic: Maaret Koskinen

Yleisurheilu:
Anssi Mäkinen (anssi@anselmus.net) ja Jari Kataja (jari.kataja@pyrinto.fi)

Akatemian lajivalmentajat perusasteen oppilaitoksissa lukuvuonna 2022-2023

Jalkapallo
Tytöt: Anssi Ylinen (anssi.ylinen@ilves.fi)
Pojat: Jouko Turunen (jouko.turunen@ilves.fi) ja Petri Taskinen (petri.taskinen@tpv.fi)

Jääkiekko
Ilves: Jussi-Pekka Aho 7 & 8 lk (jp.aho@ilves.fi) ja Samuli Simula 9 lk (samuli.simula@ilves.fi)
Tappara: Niklas Siren (niklas.siren@tappara.fi)

Koripallo
Artem Khvorost (artem.khvorost@pyrinto.fi)

Salibandy
Classic: Mikko Hernetkoski (mikko.hernetkoski@scclassic.com)

Taitoluistelu
Susanna Haarala (susanna.haarala@tappara.fi)

Uinti
Mika Kekäläinen (mika.kekalainen@uita.fi)

Voimistelu

Tampereen Sisu
Joukkuevoimistelu: Olivia Yli-Juuti
Rytminen voimistelu: Jouki Tikkanen
Kilpa-aerobic: Maaret Koskinen
Naisten telinevoimistelu: Janina Soimaniemi

Tampereen Voimistelijat
Yhteyshenkilö: Riitta Taipale (riitta.taipale@tampereenvoimistelijat.fi)